WP Cerber Security - en to it translation catalogue (958 entries)

en: Limit login attempts
it: Limita i tentativi di accesso

en: minutes
it: Minuti

en: Site connection
it: Collegamenti del sito

en: Proactive security rules
it: Regole di sicurezza proattive

en: Block subnet
it: Blocca subnet

en: Request wp-login.php
it: Richiedi wp-login.php

en: Immediately block IP after any request to wp-login.php
it: Blocca Immediatamente l'IP dopo qualsiasi chiamata alla pagina wp-login.php

en: Custom login page
it: Pagina di login personalizzata

en: Custom login URL
it: URL di accesso personalizzato

en: Citadel mode
it: Modalità Citadel

en: Threshold
it: Soglia

en: Duration
it: Durata

en: Notifications
it: Notifiche

en: Send notification to admin email
it: Invia notifica all'email dell'amministratore

en: Access Lists
it: Liste di accesso

en: Activity
it: Attività

en: Lockouts
it: Bloccati

en: Date
it: Data

en: Local User
it: Utente locale

en: Username used
it: Nome utente utilizzato

en: Showing last %d records from %d
it: Mostro Ultimi %d records da %d

en: Logged in
it: Loggato

en: Logged out
it: Disconnesso

en: Login failed
it: Accesso fallito

en: IP blocked
it: IP Bloccato

en: Citadel activated!
it: Citadel attivata!

en: Locked out
it: Bloccato

en: Password changed
it: Password cambiata

en: Remove
it: Rimuovi

en: Lockout for %s was removed
it: Il blocco per %s è stato rimosso

en: White IP Access List
it: White List degli indirizzi IP

en: Black IP Access List
it: Black List degli indirizzi IP

en: List is empty
it: La lista è vuota

en: Citadel mode is activated after %d failed login attempts in %d minutes.
it: La modalità Citadel viene attivata dopo %d tentativi di accesso non riusciti in %d minuti.

en: View Activity
it: Vedi attività

en: Settings
it: Impostazioni

en: Last login
it: Ultimo login

en: Never
it: Mai

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: My site is behind a reverse proxy
it: l mio sito è dietro un proxy inverso

en: Make your protection smarter!
it: Rendi la tua protezione più intelligente!

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
it: Per favore abilita Permalinks per utilizzare questa funzionalità. Configura le Impostazioni del Permalink diversamente dal Predefinito.

en: Main Settings
it: Impostazioni Principali

en: Help
it: Aiuto

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
it: Aumenta la durata del blocco a %s ore dopo %s blocchi nelle ultime %s ore

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
it: Non è consentito l'accesso. Chiedere assistenza all'amministratore.

en: No activity has been logged.
it: Nessuna attività è stata registrata.

en: Expires
it: Scade

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
it: Nessun blocco al momento. Il cielo è limpido.

en: Your IP
it: Il tuo IP

en: Last failed attempt was at %s from IP %s with user login: %s.
it: L'ultimo tentativo non riuscito è stato a %s dall'IP %s con accesso utente: %s.

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
it: Non è possibile attivare WP Cerber a causa di un errore nel database.

en: Notify admin if the number of active lockouts above
it: Notifica all'amministratore se il numero di blocchi attivi supera

en: days
it: giorni

en: Always block entire subnet Class C of intruders IP
it: Blocca sempre l'intera subnet Classe C degli indirizzi IP degli intrusi

en: Click to send test
it: Clicca per inviare il test

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
it: Attenzione! Hai cambiato l'URL di accesso! Il nuovo URL di accesso è

en: Comments
it: Commenti

en: View activity in dashboard
it: Vedi attività nel pannello

en: Number of active lockouts
it: Numero di blocchi attivi

en: View lockouts in dashboard
it: Vedi blocchi nel pannello

en: This message was sent by
it: Questo messaggio è stato inviato da

en: Tools
it: Strumenti

en: Export settings to the file
it: Esporta le impostazione nel file

en: When you click the button below you will get a configuration file, which you can upload on another site.
it: Quando fai clic sul pulsante qui sotto otterrai un file di configurazione che puoi caricare su un altro sito.

en: What do you want to export?
it: Cosa vuoi esportare?

en: Download file
it: Scarica file

en: Import settings from the file
it: importa impostazioni dal file

en: When you click the button below, file will be uploaded and all existing settings will be overridden.
it: Quando si fa clic sul pulsante in basso, il file verrà caricato e tutte le impostazioni esistenti saranno sovrascritte.

en: Select file to import.
it: Seleziona il file da importare.

en: Maximum upload file size: %s.
it: Massima dimensione del file da caricare: %s.

en: What do you want to import?
it: Cosa vuoi importare?

en: Upload file
it: Carica file

en: No file was uploaded or file is corrupted
it: Nessun file è stato caricato o il file è danneggiato

en: Settings has imported successfully from
it: Le impostazioni sono state importate con successo da

en: Error while parsing file
it: Errore nell'interpretazione del file

en: Hostname
it: Nome Host

en: unknown
it: sconosciuto

en: active
it: attiva

en: deactivate
it: disattiva

en: not active
it: Non Attivo

en: disabled
it: Disabilitato

en: failed attempts
it: Tentativi falliti

en: in 24 hours
it: in 24 ore

en: view all
it: guarda tutto

en: lockouts
it: Bloccati

en: Lockouts at the moment
it: Bloccati al momento

en: Last lockout
it: Ultimo bloccato

en: entry | entries
it[0]: accesso
it[1]: accessi

en: Load default settings
it: Caricare le impostazioni di default

en: New version is available
it: Nuova versione disponibile

en: WP Cerber notify
it: Notifica di WP Cerber

en: Citadel mode is activated
it: Citadel mode attivata

en: New Custom login URL
it: Nuovo URL di accesso personalizzato

en: Use file
it: Usa file

en: Write failed login attempts to the file
it: Scrivi i tentativi di accesso non riusciti nel file

en: Deactivate
it: Disattivato

en: Reason
it: Ragione

en: Add IP to the Black List
it: Aggiungi IP alla Black List

en: Attempt to access
it: Tentativi di accesso

en: Limit on login attempts is reached
it: È stato raggiunto il limite dei tentativi di accesso

en: Last lockout was added: %s for IP %s
it: L'ultimo blocco è stato aggiunto:  %s per IP %s

en: Hardening
it: Rendi sicuro

en: Abuse email:
it: Email di abuso:

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Drill down IP
it: IP Bucati

en: Retrieve extra WHOIS information for IP
it: Recupera informazioni aggiuntive WHOIS per l'indirizzo IP

en: Hardening WordPress
it: Rendi più sicuro WordPress

en: Stop user enumeration
it: Ferma l'enumerazione dell'utente

en: Disable XML-RPC
it: Disabilita XML-RPC

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
it: Bloccare l'accesso al server XML-RPC (inclusi Pingback e Trackback)

en: Disable feeds
it: Disabilita feeds

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
it: Blocca accesso agli RSS, Atom e RDF feeds

en: Disable REST API
it: Disabilita REST API

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
it: <strong>ERRORE</strong>: inserisci un indirizzo email valido.

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
it: WP Cerber è attivo e ha iniziato a proteggere il tuo sito

en: Action
it: Azione

en: Incorrect IP address or IP range
it: Indirizzo IP o Range IP non corretto

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Network:
it: Rete

en: Add network to the Black List
it: Aggiungi rete alla Black List

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
it: Attenzione! La modalità Citadel è attiva. Nessuno è in grado di effettuare il login.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
it: Verifica fallita. Fai clic sulla casella quadrata nel blocco reCAPTCHA di seguito.

en: Username is not allowed. Please choose another one.
it: Non è consentito utilizzare questo nome utente. Sceglierne un altro.

en: unspecified
it: non specificato

en: Number of lockouts is increasing
it: Numero di blocchi in aumento

en: View activity for this IP
it: Vedi attività per questo IP

en: A new version of WP Cerber is available to install
it: È disponibile una nuova versione di WP Cerber

en: Hi!
it: Ciao!

en: Website
it: Sito web

en: The WP Cerber security plugin has been deactivated
it: Il plugin di sicurezza WP Cerber è stato disattivato

en: Not logged in
it: Non loggato

en: By user
it: Dall'Utente

en: From IP address
it: Dall'indirizzo IP

en: From country
it: Dalla Nazione

en: The WP Cerber security plugin is now active
it: Il plugin di protezione WP Cerber è attivo

en: Import settings
it: Importa impostazioni

en: Notification limit
it: Limiti di notifica

en: Prohibited usernames
it: Nomi utente proibiti

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Any IP address, have tried to use any of these usernames, will be immediately blocked. Use comma to separate logins.
it: I nomi utente di questo elenco non possono accedere o registrarsi. Qualsiasi indirizzo IP, che ha cercato di utilizzare uno di questi nomi utente, sarà immediatamente bloccato. Usa la virgola per separare i nominativi.

en: reCAPTCHA settings
it: Impostazioni reCAPTCHA

en: Site key
it: Chiave del sito

en: Secret key
it: Chiave segreta

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
it: Abilita reCAPTCHA per il modulo di registrazione di WordPress

en: Lost password form
it: Modulo per il recupero della password dimenticata

en: Login form
it: Modulo di accesso

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
it: Attiva reCAPTCHA per il modulo di accesso di WordPress

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
it: Prima di iniziare a utilizzare reCAPTCHA, è necessario ottenere la Chiave Sito e la Chiave Segreta sul sito web di Google

en: Know more
it: Per saperne di più

en: User created
it: Utente creato

en: User registered
it: Utente registrato

en: reCAPTCHA verification failed
it: Verifica reCAPTCHA fallita

en: reCAPTCHA settings are incorrect
it: le impostazioni reCAPTCHA non sono corrette

en: Attempt to access prohibited URL
it: Tentativo di accesso ad URL proibita

en: Attempt to log in with prohibited username
it: Tentativo di accesso con username proibito

en: Cerber Lab connection
it: Connessione al Cerber Lab

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Lab
it: Invia indirizzi IP dannosi al Cerberus Lab

en: Cerber Lab protocol
it: Protocollo Cerber Lab

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
it: Attiva reCAPTCHA per il modulo di registrazione WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
it: Attiva reCAPTCHA per il modulo di recupero della password di WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
it: Abilita reCAPTCHA per il form del recupero della password di WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
it: Attiva reCAPTCHA per il modulo di accesso WooCommerce

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
it: Richiesta al servizio Google reCAPTCHA non riuscita

en: View all
it: Vedi tutto

en: Recently locked out IP addresses
it: Indirizzi IP bloccati di recente

en: OK, nail them all
it: OK, chiudili tutti

en: NO, maybe later
it: NO, forse più tardi

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
it: Vuoi rendere WP Cerber ancora più potente?

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
it: Consenti a WP Cerber di inviare indirizzi IP dannosi al Cerber Lab. Questo aiuta il team a sviluppare nuovi algoritmi per WP Cerber che difenderanno WordPress da nuove minacce e botnet che nascono ogni giorno. Puoi disattivare l'invio delle impostazioni del plugin in qualsiasi momento.

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: User login
it: Login utente

en: User ID
it: ID Utente

en: Export
it: Esporta

en: Search for IP or username
it: Ricerca per IP o Nome Utente

en: Filter
it: Filtro

en: Cerber Dashboard
it: Pannello di Cerber

en: Cerber tools
it: Strumenti di Cerber

en: Unsubscribe
it: Rimuovi sottoscrizione

en: A new activity has been recorded
it: È stata registrata una nuova attività

en: User
it: Utente

en: Search string
it: Stringa di ricerca

en: Date format
it: Formato data

en: if empty, the default format %s will be used
it: Se vuoto, verrà utilizzato il formato predefinito %s

en: Push notifications
it: Notifica push

en: Email notifications
it: Email delle notifiche

en: Use comma to specify multiple values
it: Utilizzare la virgola per specificare più valori

en: All connected devices
it: Tutte le periferiche connesse

en: No devices found
it: Nessuna periferica trovata.

en: Not available
it: Non disponibile

en: Password reset requested
it: Richiesto reset della password

en: Limit on failed reCAPTCHA verifications is reached
it: È stato raggiunto il limite delle verifiche reCAPTCHA fallite

en: %s ago
it: %s fa

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
it: Applicare i limiti delle regole di accesso agli indirizzi IP presenti nella White List

en: Display 404 page
it: Mostra pagina 404

en: Invisible reCAPTCHA
it: ReCAPTCHA invisibile

en: Enable invisible reCAPTCHA
it: Abilita reCAPTCHA invisibile

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
it: (Non abilitare a meno che non si ottengano e si inseriscano la Chiave del sito e la Chiave Segreta per la versione invisibile)

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
it: Attiva reCAPTCHA per il modulo dei commenti di WordPress

en: Limit attempts
it: Limite dei tentativi

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
it: Blocca l'indirizzo IP per %s minuti dopo %s tentativi non riusciti entro %s minuti

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
it: Nella modalità Citadel nessuno è in grado di accedere, tranne i gli indirizzi IP presenti nell'elenco della White List. Le sessioni utente attive non saranno interessate.

en: Event
it: Evento

en: Spam comments denied
it: Commenti spam negati

en: Malicious IP addresses detected
it: Rilevati indirizzi IP malevoli

en: Lockouts occurred
it: Blocchi avvenuti

en: You are not allowed to register.
it: Non è consentito registrarsi.

en: Spam comment denied
it: Il commento spam è stato negato

en: Attempt to log in denied
it: Tentativo di accesso negato

en: Attempt to register denied
it: Tentativo di registrazione negato

en: Malicious activities mitigated
it: Attività dannose attenuate

en: Comment form
it: Modulo dei commenti

en: Protect comment form with bot detection engine
it: Proteggi il modulo dei commenti con il motore di rilevazione dei bot

en: Protect registration form with bot detection engine
it: Proteggi il modulo di registrazione con il motore di rilevazione dei bot

en: Diagnostic
it: Diagnostica

en: License
it: Licenza

en: Sorry, human verification failed.
it: Spiacenti, la verifica umana è fallita.

en: Bot activity is detected
it: Attività Bot rilevata

en: Comment processing
it: Elaborazione commento

en: If a spam comment detected
it: Se un commento spam è rilevato

en: Trash spam comments
it: Cestina i commenti spam

en: Move spam comments to trash after
it: Sposta i commenti spam nel cestino dopo

en: Spam form submission denied
it: L'invio del form contenente spam è stato negato

en: Other forms
it: Altro form

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
it: Proteggi tutti i form del sito web con il motore di rilevazione dei bot

en: Safe mode
it: Modalità sicura

en: Use less restrictive policies (allow AJAX)
it: Usa regole meno restrittive (Permetti AJAX)

en: Country
it: Nazione

en: Cerber Security Rules
it: Regole di Sicurezza di Cerber

en: Security Rules
it: Regole di Sicurezza

en: Failed login attempts
it: Tentivi di accesso falliti

en: Registered
it: Registrato

en: You
it: Tu

en: Spam form submissions denied
it: Tentativi di immissione spam negati

en: Getting Started Guide
it: Guida introduttiva

en: Countries
it: Paesi

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
it[0]: Permesso per un paese
it[1]: Permesso per %d paesi

en: No rule
it: Nessuna regola

en: Security rules have been updated
it: Le regole di sicurezza sono state aggiornate

en: Form submission denied
it: Invio form bloccato

en: Comment denied
it: Commento bloccato

en: Request to REST API denied
it: Richiesta di REST API bloccata

en: Bot detected
it: Bot rilevato

en: Citadel mode is active
it: Modalità Citadel attiva

en: Malicious activity detected
it: Rilevata attività malevola

en: Blocked by country rule
it: Bloccata dalle regole del Paese

en: Limit reached
it: Limite raggiunto

en: Multiple suspicious activities
it: Attività sospette multiple

en: Multiple suspicious activities were detected
it: Attività sospette multiple sono state rilevate

en: Specify REST API namespaces to be allowed if REST API is disabled. One string per line.
it: Specifica gli spazi dei nomi REST API consentiti se l'API REST è disattivata. Una stringa per riga.

en: Registration limit
it: Limite di Registrazione

en: Sort users in dashboard
it: Ordina gli utenti nel pannello

en: by date of registration
it: per data di registrazione

en: Query whitelist
it: Whitelist Query

en: Start typing here to find a country
it: Inizia a digitare qui per trovare un paese

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
it: Clicca sul nome del paese per aggiungerlo nella lista dei paesi selezionati

en: Submit forms
it: Trasmetti forms

en: Post comments
it: Inserisci commenti

en: Register on the website
it: Registrati al sito web

en: Use XML-RPC
it: Usa XML-RPC

en: Use REST API
it: Usa REST API

en: Deny it completely
it: Negarlo completamente

en: Mark it as spam
it: Segna come spam

en: in the last 24 hours
it: nelle ultime 24 ore

en: Main settings
it: Impostazioni Principali

en: Weekly reports
it: Report settimanali

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
it: Se si utilizza un plug-in di memorizzazione nella cache, è necessario aggiungere il nuovo URL di accesso all'elenco delle pagine da non memorizzare in cache.

en: Weekly report
it: Report Settimanale

en: To change reporting settings visit
it: Per cambiare le impostazioni del report visita

en: Your login page:
it: La tua pagina di login:

en: Your license is valid until
it: La tua licenza è valida sino al

en: Activity details
it: Dettaglio Attività

en: Click to send now
it: Clicca per spedire ora

en: Email has been sent to
it: Una e-mail è stata spedita a

en: Unable to send email to
it: Non riesco ad inviare l'email a

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
it[0]: Non permesso per un paese
it[1]: non permesso per %d paesi

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are permitted to %s, other countries are not permitted to
it: I paesi selezionati sono autorizzati ad %s, altri paesi non sono autorizzati ad

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are not permitted to %s, other countries are permitted to
it: I paesi selezionati non sono autorizzati ad %s, altri paesi sono autorizzati ad

en: Weekly Report
it: Report settimanale

en: Use 404 template from the active theme
it: Usa pagina 404 dal tema attivo

en: Display simple 404 page
it: Mostra una semplice pagina 404

en: Enter a part of query string or query path to exclude a request from inspection by the engine. One item per line.
it: Immettere una parte della stringa di query o del percorso di query per escludere una richiesta dall'ispezione dal motore. Un elemento per riga.

en: Enable reporting
it: Abilita reporting

en: Your last sign-in was %s from %s
it: Il tuo ultimo accesso è stato %s da %s

en: Optional comment for this entry
it: Commento opzionale per questa voce

en: You cannot add your IP address or network
it: Non è possibile aggiungere il tuo indirizzo IP o rete

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
it: Per specificare un pattern REGEX inserisci un pattern in mezzo a due barre (//)

en: Cerber Traffic Inspector
it: Ispettore del traffico di Cerber

en: Traffic Inspector
it: Ispettore del traffico

en: Traffic
it: Traffico

en: Request
it: Richieste

en: Host Info
it: Info Host

en: User Agent
it: Agente Utente

en: All requests
it: Tutte le richieste

en: Form submissions
it: Modulo di invio

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: Longer than
it: Più lungo di

en: Refresh
it: Ricaricare

en: Check for requests
it: Controlla richieste

en: Not specified
it: Non Specificato

en: Logging mode
it: Modalità di registrazione

en: Logging disabled
it: Registrazione disabilitata

en: Smart
it: Intelligente

en: All traffic
it: Tutto il traffico

en: Mask these form fields
it: Maschera questi campi modulo

en: milliseconds
it: millisecondi

en: Enable traffic inspection
it: Abilita l'ispezione del traffico

en: Save request fields
it: Salva i campi richiesti

en: Page generation time threshold
it: Soglia del tempo di generazione della pagina

en: No requests have been logged.
it: Nessuna richiesta è stata registrata.

en: enabled
it: Abilitato

en: no connection
it: Nessuna connessione

en: Last seen
it: Visto per l'ultima volta

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
it: Siamo spiacenti, non ti è permesso procedere

en: Request whitelist
it: Whitelist delle richieste

en: Enter a request URI to exclude the request from inspection. One item per line.
it: Inserire una URI per escludere la stessa dall'ispezione. Un elemento per riga.

en: Save request headers
it: Salva l'header delle richieste

en: Save $_SERVER
it: Salva $_SERVER

en: Save request cookies
it: Salva la richiesta dei cookies

en: Protect admin scripts
it: Proteggi gli script di amministrazione

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
it: Blocca l'accesso non autorizzato a load-scripts.php e load-styles.php

en: Unable to create the directory
it: Impossibile creare la directory

en: Destination folder access denied
it: Accesso alla cartella di destinazione negato

en: File not found
it: File non trovato

en: Unable to copy the file
it: Impossibile copiare il file

en: Unable to delete the file
it: Impossibile cancellare il file

en: Load security engine
it: Carica il motore di sicurezza

en: Legacy mode
it: Modalità legacy

en: Standard mode
it: Modalità standard

en: Plugin initialization mode has not been changed
it: La modalità di inizializzazione del plugin non è stata modificata

en: File upload denied
it: Caricamento file negato

en: To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
it: Per specificare un pattern REGEX, racchiudere un'intera riga in due parentesi.

en: Be careful about enabling these options.
it: Fai attenzione nell'abilitazione di queste opzioni.

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
it: Se si dimentica l'URL di accesso personalizzato, non sarà possibile accedere.

en: Site Integrity
it: Integrità del sito

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Quick Scan
it: Scansione veloce

en: Full Scan
it: Scansione completa

en: Denied
it: Negato

en: Use White IP Access List
it: Usa la lista White IP Access

en: Disable dashboard redirection
it: Disabilita il reindirizzamento della dashboard

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
it: Disabilita il reindirizzamento automatico alla pagina di accesso quando / wp-admin / viene richiesto da una richiesta non autorizzata

en: Scanner settings
it: Impostazioni di scansione

en: Custom signatures
it: Firme di codice personalizzate

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
it: Specificare firme di codice PHP personalizzate. Un elemento per riga. Per specificare un pattern REGEX, racchiudi un'intera riga in due parentesi.

en: Unwanted file extensions
it: Estensioni di file indesiderate

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
it: Specificare le estensioni dei file da cercare. Solo scansione completa. Usa la virgola per separare gli oggetti.

en: Directories to exclude
it: Cartelle da escludere

en: Scan temporary directory
it: Scansione directory temporanea

en: Scan session directory
it: Scansione directory di sessione

en: Delete quarantined files after
it: Eliminare i files in quarantena dopo

en: Launch Quick Scan
it: Avvia una scansione veloce

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Every 3 hours
it: Ogni 3 ore

en: Every 6 hours
it: Ogni 6 ore

en: Launch Full Scan
it: Avvia scansione completa

en: Low severity
it: Bassa gravità

en: Medium severity
it: Media gravità

en: High severity
it: Alta gravità

en: Report an issue if any of the following is true
it: Segnala un problema se una delle seguenti condizioni è vera

en: Send email report
it: Invia un report via email

en: After every scan
it: Dopo ogni scansione

en: If any changes in scan results occurred
it: Se si sono verificati cambiamenti nei risultati della scansione

en: Include file sizes
it: Includi dimensioni del file

en: Include scan errors
it: Includi errori di scansione

en: Security Scanner
it: Scanner di Sicurezza

en: Scheduling
it: Programmazione

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
it: E' attualmente in corso una scansione programmata. Attendere fino a che sia ultimata.

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
it: Una precedente scansione avviata %s non è stata completata. Continuare la scansione?

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
it: Sembra che questo sito non sia mai stato scansionato. Per avviare la scansione, fai clic sul pulsante in basso.

en: Start Quick Scan
it: Avvia una scansione veloce

en: Start Full Scan
it: Avvia una scansione completa

en: Stop Scanning
it: Ferma la scansione.

en: Continue Scanning
it: Continua la scansione

en: Delete
it: Elimina

en: Verified
it: Verificato

en: Integrity data not found
it: Integrity data non trovato

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
it: Impossibile verficare l'integrità del plugin a causa di un errore di rete

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
it: Impossibile verficare l'integrità di wordpress a causa di un errore di rete

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
it: Impossibile verificare l'integrità del tema a causa di un errore di rete

en: Unable to process file
it: Impossibile processare il file

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: Checksum mismatch
it: Mancata corrispondenza del checksum

en: Suspicious code found
it: Codice sospetto rilevato

en: Unattended suspicious file
it: File non presidiato sospetto

en: Executable code found
it: Rilevato Codice eseguibile

en: Unwanted file extension
it: Estensione di file indesiderata

en: Content has been modified
it: Il contenuto è stato modificato

en: New file
it: Nuovo file

en: Custom signature found
it: Rilevate firme di codice personalizzate

en: Scanning folders for files
it: Scansione delle cartelle per files

en: Parsing the list of files
it: Analisi dell'elenco dei file

en: Checking for new and modified files
it: Verifica di file nuovi e modificati

en: Verifying the integrity of WordPress
it: Verifica integrità di Wordpress

en: Verifying the integrity of the plugins
it: Verifica integrità dei plugin

en: Verifying the integrity of the themes
it: Verifica integrità dei temi

en: Searching for malicious code
it: Ricerca di codice dannoso

en: Finalizing the scan
it: Finalizzazione della scansione

en: Files to scan
it: File da scansionare

en: Critical issues
it: Problemi critici

en: Issues total
it: Problemi Totali

en: File access error. Possibly scan results are outdated. Please run Quick or Full Scan.
it: Errore di accesso al file. Probabilmente i risultati della scansione sono obsoleti. Esegui scansione rapida o completa. Grazie.

en: To view full report visit
it: Per visualizzare il report completo visita

en: Monitor new files
it: Monitora nuovi files

en: Monitor modified files
it: Monitora file modificati

en: If new issues found
it: Se viene trovata una nuova problematica

en: The schedule has been updated
it: La programmazione è stata aggiornata

en: Suspicious directives found
it: Trovate direttive sospette

en: Suspicious code instruction found
it: Trovata un'istruzione di codice sospetta

en: Suspicious code signatures found
it: Trovate Firme di codice sospette

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
it: Per risolvere questo problema è necessario reinstallarlo %s o aggiornarlo alla versione più recente.

en: Please upload a reference ZIP archive
it: Carica un archivio ZIP di riferimento. Grazie.

en: Resolve issue
it: Risolvi problematica

en: We have not found any integrity data to verify
it: Non è stato trovato alcun dato di integrità da verificare

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
it: Devi caricare l'archivio ZIP dal quale è stato installato. Ciò consente allo scanner di sicurezza di verificare l'integrità del codice e rilevare il malware.

en: Full Scan Report
it: Rapporto di scansione completo

en: Quick Scan Report
it: Rapporto di scansione veloce

en: Files scanned
it: File scansionati

en: Check for activities
it: Controllo per attività

en: Activated
it: Attivato

en: Malicious request denied
it: Richieste dannose negate

en: User activated
it: Utente Attivato

en: Suspicious number of fields
it: Numero di file sospetti

en: Suspicious number of nested values
it: Numero sospetto di valori annidati

en: Malicious code detected
it: Codice dannoso rilevato

en: Attempt to upload a file with malicious code
it: Tentativi di caricamento di file con codice dannoso

en: Vulnerability found
it: Vulnerabilità trovate

en: Unable to check the integrity due to a DB error
it: Impossibile verificare l'integrità a causa di un errore del database

en: Scanning the upload folder for files
it: Scansione della cartella upload per i file

en: Scanning the temp folder for files
it: Scansione della cartella temp per i file

en: Scanning the session folder for files
it: Scansione della cartella sessioni per i file

en: Automated recurring scan schedule
it: Pianificazione di scansioni ricorrenti automatizzate

en: Scan results reporting
it: Controlla i risultati dei rapporti

en: Suspicious activity
it: Attività sospette

en: Errors
it: Errore

note: Description of the plugin
en: Defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and viruses. Malware scanner and integrity checker. Hardening WordPress with a set of comprehensive security algorithms. Spam protection with a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with powerful email, mobile and desktop notifications.
it: Difende WordPress da attacchi di hacker, spam, trojan e virus. Malware scanner e controllo di integrità. Rafforza WordPress con una serie di algoritmi di sicurezza completi. Protezione antispam con un sofisticato motore di rilevamento dei bot e reCAPTCHA. Tiene traccia delle attività degli utenti e degli intrusi con potenti notifiche email, mobili e desktop.

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
it: Hai superato il numero di tentativi di accesso consentiti. Si prega di riprovare tra %d minuti.

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
en: at
it: alle

en: Quarantine
it: Quarantena

en: Started
it: Avviato

en: Finished
it: Ultimato

en: Vulnerabilities
it: Vulnerabilità

en: New files
it: Nuovi file

en: Changed files
it: File cambiati

en: Unwanted extensions
it: Estensioni non volute

en: Unattended files
it: File non presidiati

en: Scanned
it: Scansionati

en: There are no files in the quarantine at the moment.
it: Al momento non ci sono file in quarantena.

en: Restore
it: Ripristina

en: Delete permanently
it: Elimina in modo permanente

en: Automatic deletion
it: Eliminazione Automatica

en: Size
it: Dimensioni

en: The file has been deleted permanently.
it: Il file è stato eliminato permenentemente.

en: The file has been restored to its original location.
it: Il file è stato ripristinato nella sua posizione originale

en: Integrity
it: Integrità

en: Attempt to upload malicious file denied
it: Tentativo di caricare un file dannoso negato

en: Awesome!
it: Eccezionale!

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
it: Pulizia automatica di malware e file sospetti

en: Files in the uploads folder
it: File nella cartelle di upload

en: Files with unwanted extensions
it: File con estensioni indesiderate

en: Exclusions
it: Esclusioni

en: Files in the temporary directory
it: File nella directory temporanea

en: Files in the sessions directory
it: File nella directory delle sessioni

en: Files in these directories
it: File in queste directory

en: Use absolute paths. One item per line.
it: Usa percorsi assoluti. Un elemento per riga.

en: Files with these extensions
it: File con queste estensioni

en: Use comma to separate items.
it: Usa la virgola per separare gli elementi.

en: Cleaning up
it: Pulire

en: Malicious code found
it: Trovato Codice Malevolo

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
it: Questo file contiene codice eseguibile e potrebbe contenere un malware nascosto. Se questo file fa parte di un tema o di un plugin, deve trovarsi nel tema o nella cartella del plugin. Nessuna eccezione, nessuna scusa.

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
it: Lo scanner riconosce questo file come "ownerless" o "not bundled" perché non appartiene a nessuna parte conosciuta del sito web e non dovrebbe essere qui.

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
it: Potrebbe rimanere dopo l'aggiornamento a una versione più recente di %s. Potrebbe anche essere un pezzo di malware nascosto. In casi rari potrebbe essere una parte di un plugin o di un tema personalizzato (su misura).

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
it: I contenuti del file sono stati modificati e non corrispondono a ciò che esiste nel repository ufficiale di WordPress o in un file di riferimento che hai caricato in precedenza. Il file potrebbe essere stato alterato da malware, infetto da virus o manomesso.

en: Deleted
it: Eliminato

en: Automatically moved to quarantine
it: Spostato automaticamente in quarantena

en: Suspicious SQL code detected
it: Rilevato codice SQL sospetto

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
it: Ultima scansione da malware

en: Live Traffic
it: Traffico in tempo reale

en: Disable PHP in uploads
it: Disabilita PHP in upload

en: Disable PHP error displaying
it: Disabilita la visualizzazione degli errori PHP

en: Ignore List
it: Ignora elenco

en: Ignore
it: Ignora

note: For translators
en: Apply
it: Applica

en: Added
it: Aggiunto

en: Remove from the list
it: Rimuovere dall'elenco

en: User Insights
it: Approfondimenti Utenza

en: Traffic Insights
it: Approfondimenti Traffico

en: Activity Insights
it: Approfondimenti Attività

en: Are you sure you want to delete selected files?
it: Sei dicuro di voler cancellare questi file?

en: These files have been moved to the quarantine
it: Questi file sono stati spostati in quarantena

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
it: Vuoi aggiungere i file selezionati alla lista dei file da ignorare?

en: These files have been added to the ignore list
it: Questi file sono stati aggiunti alla lista dei file da ignorare.

en: Some errors occurred
it: Si sono verificati alcuni errori

en: All files have been processed
it: Tutti i file sono stati processati

en: Know more about all advantages at
it: Scopri di più su tutti i vantaggi a

en: Suspicious JavaScript code detected
it: Rilevato codice JavaScript sospetto

en: Unable to update the schedule
it: Impossibile aggiornare la programmazione

en: All scans
it: Tutte le scansioni

en: The list is empty.
it: L'elenco è vuoto.

en: No files match the specified filter.
it: Nessun file corrisponde al filtro specificato.

en: Click here to see the full list of files
it: Clicca qui per vedere l'elenco completo dei file

en: Additional Details
it: Dettagli aggiuntivi

en: Page generation time
it: Tempo di generazione della pagina

en: Log In
it: Login

en: Register
it: Registrati

en: Add to menu
it: Aggiungi al menu

en: IP address is locked out
it: L'indirizzo IP è bloccato

en: Multiple suspicious requests
it: Richieste Multiple sospette

en: Traffic Inspection
it: Ispezione traffico

en: Maximum compatibility
it: Massima compatibilità

en: Maximum security
it: Massima sicurezza

en: Erroneous Request Shielding
it: Richiesta di protezione errata

en: Enable error shielding
it: Abilita protezione errori

en: Save software errors
it: Salva errori software

en: Preparing for the scan
it: Preparazione per la scansione

en: Blocked by administrator
it: Bloccato dall'amministratore

en: You are not allowed to log in
it: Non ti è permesso effettuare l'accesso

en: Block User
it: Blocca utenti

en: User is not permitted to log into the website
it: All'utente non è permesso accedere al sito web

en: User Message
it: Messaggio Utente

en: An optional message for this user
it: Un messaggio opzionale per questo utente

en: Blocked Users
it: Utenti Bloccati

en: Block access to user pages like /?author=n
it: Blocca l'accesso alle pagine dell'utente come /?autore=n

en: Access to WordPress REST API
it: Accesso a WordPress REST API

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
it: Blocca l'accesso a WordPress REST API eccetto  uno dei seguenti

en: Allow REST API for these roles
it: Consenti REST API per le seguenti regole

en: Allow these namespaces
it: Consenti questi spazi di nomi

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
it: Queste restrizioni non si applicano agli indirizzi IP nella White List di accesso degli IP

en: Select one or more roles
it: Seleziona una o più funzioni

en: Filter by registered user
it: Filtra per utenti registrati

en: Authorized users only
it: Solo utenti autorizzati

en: Only registered and logged in website users have access to the website
it: Solo gli utenti del sito web registrati e connessi hanno accesso al sito web

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
it: Solo agli utenti registrati e connessi è consentito visualizzare questo sito web

en: Redirect to URL
it: Reindirizzamento all' URL

en: Default settings have been loaded
it: Le impostazioni predefinite sono state caricate

en: Save all rules
it: Salva tutte le regole

en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

en: Invalid master credentials
it: Credenziali master non valide

en: Master settings
it: Impostazioni master

en: Return to the website list
it: Torna all'elenco di siti web

en: Show "Switched to" notification
it: Mostra notifiche "Passate a"

en: Add @ site to the page title
it: Aggiungi @ sito al titolo della pagina

en: Enable diagnostic logging
it: Abilita diagnostica di registrazione

en: Limit access by IP address
it: Limita accesso per indirizzo IP

en: Access to this website
it: Accesso al sito web

en: Full access mode
it: Modalità accesso completo

en: Read-only mode
it: Modalità solo lettura

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
it: La modalità accesso completo richiede la versione PRO del Cerber WP

en: Malware Scan
it: Scansione malware

en: Notes
it: Note

en: Add a slave website
it: Aggiungi un sito web slave

en: Search results for:
it: Cerca risultati per:

en: Edit
it: Modifica

en: Switch to
it: Passa a

en: No websites configured.
it: Nessun sito web configurato

en: Add a new one
it: Aggiungine uno nuovo

en: Website Properties
it: Proprietà sito web

en: Website URL
it: URL sito web

en: Display as
it: Visualizza come

en: Website Owner
it: Proprietario del sito web

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Email
it: E-mail

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: The website you are trying to add is already in the list
it: Il sito web che stai cercando di aggiungere è già presente nella lista

en: The website has been added successfully
it: Il sito web è stato aggiunto con successo

en: Click to edit
it: Clicca per modificare

en: Switch to the Dashboard
it: Passa alla Dashboard

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
it: Tieni presente che: il sito web che hai aggiunto non supporta la crittografia SSL.
    Ciò potrebbe comportare la perdita di dati.

en: Website has been deleted | %s websites have been deleted
it[0]: Il sito web è stato cancellato
it[1]: %s i siti web sono stati cancellati

en: You have switched to %s
it: Sei passato a %s

en: You have switched back to the master website
it: Sei passato di nuovo al sito web master

en: You are here:
it: Ti trovi qui:

en: My Websites
it: I Miei Siti Web

en: Visit Site
it: Visita il Sito

en: Enable slave mode
it: Abilita modalità slave

en: This website can be managed from a master website
it: Questo sito web può essere gestito da un sito web master

en: Enable master mode
it: Abilita modalità master

en: Configure this website as a master to manage other website
it: Configura questo sito web come master per gestire un altro sito web

en: To proceed, please select the mode for this website
it: Per procedere, seleziona la modalità per questo sito web

en: Slave Settings
it: Impostazioni Slave

en: Secret Access Token
it: Token Accesso Segreto

en: The token is unique to this website. Keep it secret. Install the token on a master website to grant access to this website.
it: Il token è unico su questo sito web. Mantienilo segreto. Installa il token su un sito web master per concedere l'accesso a questo sito web.

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
it: Sei sicuro? Questo invaliderà permanentemente il token.

en: Disable slave mode
it: Disabilita modalità slave

en: This website is set as master.
it: Questo sito web è impostato come master.

en: Add slave websites by using access tokens.
it: Aggiungi i siti web slave utilizzando i token di accesso.

en: This website is set as slave.
it: Questo sito web è impostato come slave.

en: Install the access token on the master website.
it: Installa il token di accesso sul ito web master.

note: translators: Time difference between two dates, in seconds (sec=second). 1: Number of seconds
en: %s sec | %s secs
it[0]: %s sec
it[1]: %s secondi

en: Send reports on
it: Invia segnalazioni su

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Group
it: Gruppo

en: Upgrade WP Cerber
it: Aggiorna WP Cerber

en: Upgrade all active plugins
it: Aggiorna tutti i plugin attivi

en: Delete website
it: Cancella sito web

en: All groups
it: Tutti i gruppi

en: Are you sure you want to delete selected websites?
it: Sei sicuro di voler cancellare tutti i siti web selezionati?

en: Block
it: Blocca

en: Select an existing group or enter a new one to add it
it: Seleziona un gruppo esistente o inseriscine uno nuovo per aggiungerlo

en: Company
it: Azienda

en: Invalid response from the slave website
it: Risposta non valida dal sito web slave

en: Attempt to log in with non-existing username
it: Tentativo di accesso con un nome utente inesistente

en: Attempts to log in with non-existing usernames
it: Tentativi di accesso con con un nome utente inesistente

en: Use master language
it: Usa lingua master

en: Non-existing users
it: Utenti inesistenti

en: Immediately block IP when attempting to log in with a non-existing username
it: Blocca Immediatamente l'IP quando si tenta di accedere con un nome utente inesistente

en: Owner
it: Proprietario

en: Disable master mode
it: Disabilita modalità master

en: To revoke the token and disable remote management, click here:
it: Per revocare il token e disabilitare la gestione remota, clicca qui:

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
it: Blocca l'esecuzione degli script PHP nella cartella multimediale WordPress

en: Active plugins and updates on
it: Attiva i plugin e gli aggiornamenti il

en: A newer version is available
it: E' disponibile una versione più recente

en: New users
it: Nuovi utenti

en: My activity
it: La mia attività

en: Create Alert
it: Crea un avviso

en: Delete Alert
it: Cancella avviso

en: The alert has been created
it: L'avviso è stato creato

en: The alert has been deleted
it: L'avviso è stato cancellato

en: Advanced Search
it: Ricerca Avanzata

en: To delete the alert, click here
it: Per cancellare l'avviso, clicca qui

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
it: L'accesso URL personalizzato può contenere solo caratteri alfanumerici latini, trattini e trattini bassi

en: Site-specific settings
it: Impostazioni site-specific

en: Prefix for plugin cookies
it: Prefisso per i plugin dei cookies

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
it: Il prefisso può contenere solo caratteri alfanumerici latini e trattini bassi

en: Lockout notifications
it: Notifiche di blocco

en: Pushbullet access token
it: Token di accesso pushbullet

en: Pushbullet device
it: Dispositivo pushbullet

en: Delete unattended files
it: Cancella file non presidiati

en: Automatic recovery of modified and infected files
it: Recupero automatico di file modificati e infetti

en: Recover WordPress files
it: Recupera file di WordPress

en: Recover plugins files
it: Recupera file di plugin

en: File deleted
it: File cancellato

en: File recovered
it: File recuperato

en: Recovering WordPress files
it: Recupero file di WordPress

en: Recovering plugins files
it: Recupero file di plugin

en: Recovered
it: Recuperato

en: Automatically deleted
it: Cancellato automaticamente

en: Automatically recovered
it: Recuperato automaticamente

en: Cerber User Security
it: Sicurezza Utente Cerber

en: User Policies
it: Politiche degli Utenti

en: A new version is available
it: E' disponibile una nuova versione

en: Global
it: Globale

en: Site policy enforcement
it: Applicazione politica del sito

en: 2FA code verified
it: Codice 2FA verificato

en: Initiated by the user
it: Avviato dall'utente

en: A new version of %s is available. Please install it.
it: Una nuova versione di %s è disponibile. Per favore, installala.

en: Email address is not permitted.
it: L'indirizzo e-mail non è ammesso.

en: Please choose another one.
it: Scegline un altro.

en: Two-Factor Authentication
it: Autenticazione a Due Fattori

en: Determined by user role policies
it: Definito dalla politica delle regole utente

en: Always enabled
it: Sempre abilitato

en: 2FA PIN Code
it: Codice PIN 2FA

en: Save All Changes
it: Salva tutte le modifiche

en: Block access to WordPress Dashboard
it: Blocca l'accesso alla Dashboard di WordPress

en: Hide Toolbar when viewing site
it: Nascondi barra degli strumenti quando visualizzi il sito

en: Redirection rules
it: Regole di reindirizzamento

en: Redirect user after login
it: Reindirizza utente dopo l'accesso

en: Redirect user after logout
it: Reindirizza utente dopo la disconnessione

en: User session expiration time
it: Termine di scadenza sessione utente

en: Two-factor authentication
it: Autenticazione a due fattori

en: Advanced mode
it: Modalità avanzata

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
it: Applica l'autenticazione a due fattori se si verifica una delle seguenti condizioni

en: Login from a different country
it: Accedi da un paese diverso

en: Login from a different network Class C
it: Accedi da una rete di Classe C diversa

en: Login from a different IP address
it: Accedi da un indirizzo IP diverso

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
it: Applica l'autenticazione a due fattori con intervalli fissi

en: Regular time intervals (days)
it: Intervalli di tempo regolari (giorni)

en: Fixed number of logins
it: Numero fisso di accessi

en: number of logins
it: Numero di accessi

en: Policies have been updated
it: Le informative sono state aggiornate

en: Restrict email addresses
it: Indirizzi e-mail limitati

en: No restrictions
it: Nessuna restrizione

en: Deny all email addresses that match the following
it: Rifiuta tutti gli indirizzi e-mail che presentano quanto segue

en: Permit only email addresses that match the following
it: Autorizza solo gli indirizzi e-mail che presentano quanto segue

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
it: Specifica gli indirizzi e-mail, caratteri jolly o regolari. Usa la virgola per separare le voci.

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
it: Questi file non saranno mai cancellati durante la pulizia automatica.

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
it: Questo codice PIN di verifica è scaduto. Ti abbiamo appena inviato un nuovo codice sulla tua e-mail.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
it: Hai inserito un codice PIN di verifica errato

en: Please verify that it’s you
it: Verifica la tua identità

en: Here are the details of the sign-in attempt
it: Qui trovi i dettagli del tentativo di accesso

en: expires
it: scade

en: only digits are allowed
it: sono consentiti solo i numeri

en: We've sent a verification PIN code to your email
it: Abbiamo inviato un codice PIN di verifica sulla tua e-mail

en: Enter the code from the email in the field below.
it: Inserisci il codice ricevuto via e-mail nello spazio in basso.

en: Try again
it: Prova di nuovo

en: Cancel
it: Cancella

en: or
it: o

en: Verify it's you
it: Verifica la tua identità

en: Verify
it: Verifica

en: Two-Factor Authentication Email
it: E-mail di autenticazione a due fattori

en: Role-based rules are configured
it: Le regole basate sulle funzioni sono state configurate

en: All Users
it: Tutti gli Utenti

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
en: blocked by %s at %s
it: Bloccato da %s a %s

en: The code is valid for %s minutes.
it: Il codice è valido per %s minuti

en: IP address %s has been added to White IP Access List
it: L'indirizzo IP %s è stato aggiunto alla lista di controllo degli accessi bianca

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
it: L'indirizzo IP %s è stato aggiunto alla lista di controllo degli accessi nera

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Username
it: Nome utente

en: Any country is permitted
it: Qualunque paese è autorizzato

en: Sessions
it: Sessioni

en: Session has been terminated | %s sessions have been terminated
it[0]: La sessione è stata chiusa
it[1]: %s sessioni sono state chiuse

en: Created
it: Creato

en: Terminate session
it: Terminare la sessione

en: Block user
it: Bloccare l'utente

en: Profile
it: Profilo

en: All Logins
it: Tutti Gli Accessi

en: User Activity
it: Attività Utente

en: Terminate
it: Terminare

en: user | users
it[0]: utente
it[1]: utenti

en: Block access to users' data via REST API
it: Blocca l'accesso ai dati utente tramite REST API

en: Unable to delete
it: Impossibile eliminare

en: Cerber Data Shield Policies
it: Politiche Cerber Dello Scudo Dati

en: Data Shield
it: Scudo Dati

en: Data Shield Policies
it: Politiche Scudo Dati

en: Accounts & Roles
it: Conti e Ruoli

en: Site Settings
it: Impostazioni Sito

en: User creation denied
it: Creazione utente negata

en: Role update denied
it: Aggiornamento ruolo negato

en: Setting update denied
it: Aggiornamento impostazioni negato

en: Permission denied
it: Autorizzazione negata

en: Invalid user
it: Utente invalido

en: Incorrect password
it: Password sbagliata

en: Protect user accounts
it: Proteggere gli account utente

en: Restrict user account creation and user management with the following policies
it: Limitare la creazione di account utente e la gestione degli utenti con le seguenti politiche

en: User registrations are limited to these roles
it: Le registrazioni degli utenti sono limitate a questi ruoli

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a creare nuovi account

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a modificare i dati sensibili degli utenti

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
it: Non applicare queste politiche agli indirizzi IP nella Lista d'accesso IP bianca

en: Protect user roles
it: Proteggere ruoli utenti

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
it: Restringere la gestione dei ruoli e delle capacità con le seguenti politiche

en: Users with these roles are permitted to add new roles
it: Utenti con questi ruoli sono autorizzati ad aggiungere nuovi ruoli

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a cambiare le funzionalità dei ruoli

en: Protect site settings
it: Proteggere Impostazioni sito

en: Restrict updating site settings with the following policies
it: Limitare aggiornamento impostazioni sito con le seguenti politiche

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
it: Gli utenti con questi ruoli sono autorizzati a modificare le impostazioni protette

en: Protected settings
it: Impostazioni protette

en: Do not apply these policy to the IP addresses in the White IP Access List
it: Non applicare questa politica agli indirizzi IP nella White List

en: Administration Email Address
it: Indirizzo E-Mail dell'Amministrazione

en: New User Default Role
it: Ruolo Predefinito Nuovo Utente

en: Site Address (URL)
it: Indirizzo Sito (URL)

en: WordPress Address (URL)
it: Indirizzo WordPress (URL)

en: Anyone can register
it: Chiunque può registrarsi

en: Active Plugins
it: Plugin Attivi

en: Active Theme
it: Tema Attivo

en: Server Country
it: Paese Server

en: All servers
it: Tutti i server

en: All countries
it: Tutti i paesi

en: Show homepage in the Website column
it: Mostrare la homepage nella colonna del sito

en: Hide server IP address
it: Nascondere Indirizzo IP del server

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
it: Indirizzo IP, gamma, carattere jolly o CIDR

en: Add Entry
it: Aggiungere Voce

en: The IP address you are trying to add is already in the list
it: L'indirizzo IP che stai cercando di aggiungere è già nella lista

en: IP subnet blocked
it: IP sottorete bloccata

en: User row update denied
it: Mise à jour ligne utilisateur refusée

en: User metadata update denied
it: Mise à jour métadonnées utilisateur refusée

en: Any activity
it: Ogni attività

en: A database error occurred while importing access list entries
it: Durante l'importazione voci elenco d'accesso si è verificato un errore database

en: Enable authentication log monitoring
it: Abilitare monitoraggio log di autenticazione

en: Keep log records of not logged in visitors for
it: Mantenere log visitatori non loggati per

en: Keep log records of logged in users for
it: Conservare log utenti collegati per

en: Admin Note
it: Nota Admin

en: WP Cerber Personal Data Eraser
it: WP Cerber Personal Data Eraser (Cancellatore dati personali WP Cerber) - NOTE: IF PROPER NAME, KEEP THE ENGLISH TEXT

en: Personal Data
it: Dati Personali

en: Enable data erase
it: Abilita cancellazione dati

en: Terminate user sessions
it: Terminare Sessioni Utente

en: Delete user sessions data when user data is erased
it: Cancellare dati sessioni utente quando vengono cancellati dati utente

en: Enable data export
it: Abilitare esportazione dati

en: Include activity log events
it: Includere eventi registro attività

en: Include traffic log entries
it: Includere voci registro traffico

en: Request URL
it: Richiedere URL

en: Form fields data
it: Données champs formulaire

en: Cookies
it: Cookie

en: Cerber anti-spam settings
it: Impostazioni dell'Antispam di Cerber

en: Anti-spam and bot detection settings
it: Impostazioni rilevamento di antispam e bot

en: Anti-spam engine
it: Motore Antispam

en: Multiple erroneous requests
it: Molteplici richieste errate

en: %s retries are allowed within %s minutes
it: %s tentativi sono consentiti entro %s minuti

en: %s registrations are allowed within %s minutes from one IP address
it: %s registrazioni sono permesse entro %s minuti da un indirizzo IP

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
it: Abilita dopo %s tentativi di login negli ultimi %s minuti

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
it: Limitare o bloccare completamente l'accesso all'API REST di WordPress secondo le vostre esigenze

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
it: Queste funzioni aiutano la vostra organizzazione a essere in conformità con le leggi sulla protezione dei dati personali

en: if empty, the website administrator email %s will be used
it: se vuoto, verrà usata l'email %s dell'amministratore del sito

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
it: email di notifiche consentite per ora (0 significa illimitato)

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
it: Ricevi notifiche istantanee con notifiche per cellulari e desktop

en: Weekly report is a summary of all activities and suspicious events occurred during the last seven days
it: Il rapporto settimanale è un riassunto di tutte le attività e gli eventi sospetti verificatisi negli ultimi sette giorni

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
it: se vuoto, saranno usati gli indirizzi email dalle impostazioni di notifica

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
it: Traffic Inspector è un web application firewall (WAF) context-aware che protegge il tuo sito web riconoscendo e negando le richieste HTTP dannose

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
it: Blocca gli indirizzi IP che inviano richieste eccessive per pagine inesistenti o scansionano il sito web per trovare problemi di sicurezza

en: Traffic Logging
it: Registrazione del traffico

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
it: Abilita il logging opzionale del traffico se hai bisogno di monitorare attività sospette e dannose o risolvere problemi di sicurezza

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
it: Lo scanner monitora le modifiche hai file, verifica l'integrità di WordPress, dei plugin e dei temi e rileva il malware

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
it: Specifica le directory da escludere dalla scansione. Una directory per riga.

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
it: Lo scanner scansiona automaticamente il sito, rimuove malware e invia rapporti via e-mail con i risultati della scansione

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
it: Configura quali problemi includere nel rapporto e-mail e le condizioni per l'invio dei rapporti

en: These policies are automatically enforced at the end of every scheduled scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine
it: Queste politiche sono automaticamente applicate alla fine di ogni scansione programmata in base ai suoi risultati. Tutti i file interessati vengono spostati nella quarantena

en: Cerber anti-spam engine
it: Cerber antispam engine

en: Spam protection for comment, registration and contact forms on a website
it: Protezione antispam per i moduli di commento, registrazione e contatto su un sito web

en: Adjust anti-spam engine
it: Regola Motore Antispam

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
it: Queste impostazioni ti permettono di mettere a punto il comportamento degli algoritmi anti-spam ed evitare falsi positivi

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
it: Il modo in cui il plugin elabora i commenti inviati attraverso il modulo di commento standard

en: Settings updated
it: Impostazioni aggiornate

en: Request ID
it: ID richiesta

en: Search in URL
it: Ricerca in URL

en: Executable files
it: File eseguibili

en: All files
it: Tutti i file

en: Active sessions
it: Sessioni attive

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
it: minuti (lasciare vuoto per usare il valore predefinito di WordPress)

en: Change file permissions when necessary
it: Modificare i permessi dei file quando necessario

en: Load entries
it: Caricare voci

en: My IP
it: Il mio IP

en: Analytics
it: Analitica

en: Manage Settings
it: Gestire Impostazioni

en: Diagnostic Log
it: Log diagnostico

en: User deleted
it: Utente eliminato

en: Email address is prohibited
it: L'indirizzo e-mail è vietato

en: Quarantined
it: In quarantena

en: Modified
it: Modificato

en: Files without extension
it: File senza estensione

en: Back to list
it: Indietro alla lista

en: Brief summary
it: Breve riepilogo

en: Folder
it: Cartella

en: Path
it: Percorso

en: Files
it: File

en: Space Occupied
it: Spazio occupato

en: No extension
it: Nessuna estensione

en: File extensions statistics
it: Statistiche estensioni file

en: Extension
it: Estensione

en: Smallest
it: Il più piccolo

en: Largest
it: Il più grande

en: Average Size
it: Dimensione media

en: Oldest
it: Il più vecchio

en: Newest
it: Il più nuovo

en: Top 10 largest files
it: Top 10 dei file più grandi

en: File Name
it: Nome File

en: Date format for CSV export
it: Formato data per l'esportazione CSV

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
it: Utilizzare formato data ISO 8601 per i file di esportazione CSV

en: My IP address
it: Il mio indirizzo IP

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
it: All'attivazione del plugin, non aggiungere il mio indirizzo IP alla lista di accesso IP bianca

en: Load the default plugin settings
it: Caricare impostazioni predefinite del plugin

en: When you click the button below, the default WP Cerber settings will be loaded. The Custom login URL and Access Lists will not be changed.
it: Facendo clic sul pulsante qui sotto, verranno caricate le impostazioni predefinite di WP Cerber. L'URL di accesso personalizzato e gli elenchi di accesso non saranno modificati.

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
it: Per ottenere il massimo da WP Cerber, segui questi passi:

en: IP whitelisted
it: IP inserito in lista bianca

en: My requests
it: Le mie richieste

en: Log into the website
it: Accedi al sito web

note: Name of the plugin
en: WP Cerber Security, Anti-spam & Malware Scan
it: WP Cerber Security, Antispam & Malware Scansione

en: Probing for vulnerable code
it: Sondo per codice PHP vulnerabile

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
it: Il tuo indirizzo IP %s è stato aggiunto alla lista di accesso IP bianca

en: Search for IP address
it: Cerca l'indirizzo IP

en: Minimal
it: Minimo

en: Do not log known crawlers
it: Non registrare i crawler noti

en: Do not log these locations
it: Non registrare queste località

en: Specify URL paths to exclude requests from logging. One item per line.
it: Specificare i percorsi URL da escludere dalla registrazione delle richieste. Una voce per riga.

en: Do not log these User-Agents
it: Non registrare questi Agenti-Utenti

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
it: Specificare gli Agenti-Utenti da escludere dalla registrazione delle richieste. Una voce per riga.

en: Unknown Google's bot
it: Bot de Google inconnu

en: IP address is not allowed
it: L'indirizzo IP non è consentito

en: Only users from IP addresses in the White IP Access List may register on the website
it: Solo gli utenti provenienti da indirizzi IP nella lista di accesso IP bianca possono registrarsi sul sito web

en: User message
it: Messaggio utente

en: File is missing
it: Manca il file

note: Mandatory
en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
it: Questo file manca. È stato cancellato o non è stato installato.

en: Error: file %s cannot be used.
it: Errore: il file %s non può essere utilizzato.

en: Please upload another file.
it: Carica un altro file.

en: Deferred rendering
it: Rendu différé

en: Defer rendering the custom login page
it: Différer le rendu de la page de connexion personnalisée

en: You have only one login attempt remaining.
it: Hai un solo tentativo rimanente.

note: translators: %s: User name.
en: <strong>Error</strong>: The password you entered for the username %s is incorrect.
it: <strong>ERRORE</strong>: la password inserita per il nome utente %s non è corretta.

en: Number of allowed concurrent user sessions
it: Numero di sessioni utente contemporanee consentite

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
it: Quando viene raggiunto il limite delle sessioni utente concorrenti

en: Terminate the oldest user session on a new login
it: Su un nuovo login termina la sessione utente più vecchia

en: Deny further login attempts
it: Negare ulteriori tentativi di accesso

en: Login from a different browser or device
it: Accedi da un altro browser o dispositivo

en: If the number of concurrent user sessions is greater
it: Se il numero di sessioni utente contemporanee è maggiore

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
it: Queste funzionalità sono disponibili in una versione professionale del plug-in.

en: User session terminated
it: Sessione utente terminata

en: Limit on concurrent user sessions
it: Limite di sessioni utente contemporanee

en: It is visible only to website administrators
it: È visibile solo agli amministratori del sito web

en: Authorized
it: Autorizzato

en: Authorization Failed
it: Autorizzazione Fallita

en: Important note if you have a caching plugin in place
it: Nota importante se hai un plugin di caching in atto

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
it: Per evitare falsi positivi e ottenere migliori prestazioni anti-spam, cancella la cache del plugin.

en: API request authorized
it: Richiesta API autorizzata

en: API request authorization failed
it: Autorizzazione richiesta API fallita

en: Request to XML-RPC API denied
it: Richiesta a XML-RPC API negata

en: Invalid cookies
it: Cookie non validi

en: Block IP address for
it: Blocca indirizzo IP per

en: Mitigate aggressive attempts
it: Mitigare i tentativi aggressivi

en: Do not show PHP errors on my website
it: Non mostrare errori PHP sul mio sito web

en: Log all REST API requests
it: Registra tutte le richieste REST API

en: Log all XML-RPC requests
it: Registra tutte le richieste XML-RPC

en: Custom comment URL
it: URL di commento personalizzata

en: Use custom URL for the WordPress comment form
it: Utilizzare l'URL personalizzato per il modulo di commento di WordPress

en: Logged-in users
it: Utenti connessi

en: Personal Preferences
it: Preferenze Personali

en: Allow access to REST API for logged-in users
it: Permettere l'accesso all'API REST agli utenti registrati

en: User registration
it: Registrazione utente

en: Restrict new user registrations by the following conditions
it: Limitare le registrazioni di nuovi utenti in base alle seguenti condizioni

en: Authorized Access
it: Accesso Autorizzato

en: Grant access to the website to logged-in users only
it: Consentire l'accesso al sito web solo agli utenti registrati

en: Miscellaneous Settings
it: Impostazioni Varie

en: Application Passwords
it: Password delle Applicazioni

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
it: Attivato, l'accesso all'API utilizzando le password utente standard è permesso

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
it: Attivato, nessun accesso all'API utilizzando le password utente standard

en: Ignore logged-in users
it: Ignora gli utenti connessi

en: Disable bot detection engine for logged-in users
it: Disattiva il motore di rilevazione bot per gli utenti connessi

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
it: Disabilita reCAPTCHA per gli utenti connessi

en: Use global policies
it: Usare politiche globali

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
it[0]: Hai %d tentativo di login rimanente.
it[1]: Hai %d tentativi di login rimanenti.

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
it: Visualizza questo messaggio se un tentativo di accesso è negato perché è stato raggiunto il limite delle sessioni utente concorrenti

en: Role-Based
it: Basato sui Ruoli

en: User application password created
it: Création mot de passe pour l'application utilisateur

en: Initialization Mode
it: Modo di Inizializzazione

en: Save response headers
it: Salvare le intestazioni di risposta

en: Save response cookies
it: Salvare i cookie di risposta

note: translators: %s: Email address.
en: <strong>Error</strong>: The password you entered for the email address %s is incorrect.
it: <strong>Errore</strong>: La password inserita per l'indirizzo e-mail %s non è corretta.

en: We need your support to keep moving forward
it: Per andare avanti abbiamo bisogno del tuo sostegno

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
it: Condividendo la tua opinione unica su WP Cerber, aiuti gli ingegneri dietro il plugin a fare maggiori progressi e aiuti altri professionisti a trovare il software giusto. Puoi lasciare la tua recensione su uno dei seguenti siti web. Sentiti libero di usare la tua lingua madre. Grazie!

en: Secret Access Token is invalid
it: Il token di accesso segreto non è valido

en: Click the IP address to see its activity
it: Clicca sull'indirizzo IP per vedere la sua attività

en: Login issues
it: Problemi di accesso

en: Users' activity
it: Attività degli utenti

en: Non-authenticated
it: Non autenticato

en: No activity has been logged yet.
it: Nessuna attività è stata ancora registrata.

en: Users' Activity
it: Attività degli Utenti

en: Malicious Activity
it: Attività Dannosa

en: Suspicious requests
it: Richieste sospette

en: Users
it: Utenti

en: Forbidden URL
it: URL proibito

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
it: Il modo in cui WP Cerber carica il suo core e i meccanismi di sicurezza

en: Login Security
it: Sicurezza di Accesso

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
it: Una stringa unica che non si sovrappone agli slug delle pagine o dei post esistenti

en: Processing wp-login.php authentication requests
it: Elaborazione delle richieste di autenticazione di wp-login.php

en: Default processing
it: Traitement par défaut

en: Block access to wp-login.php
it: Bloccare l'accesso a wp-login.php

en: Shift admin menu
it: Spostare il menu admin

en: Shift the admin menu to the top when the menu is selected
it: Spostare il menu admin in alto quando il menu è selezionato

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
it: Tu o qualcun altro che cerca di accedere al sito web. Dobbiamo verificare che sia tu. Se non sei stato tu, reimposta immediatamente la tua password per proteggere il tuo account.

en: Did not receive the email?
it: Non hai ricevuto l'e-mail?

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
it: Utilizza il seguente codice PIN di verifica per verificare la tua identità

note: Description of the plugin
en: This is a boot module installed by the WP Cerber Security plugin when you set the plugin initialization mode to "Standard".
it: Questo è un modulo di avvio installato dal plugin WP Cerber Security quando si imposta la modalità d'inizializzazione del plugin su "Standard".

en: Heads up!
it: Attenzione!

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
it: Hai disabilitato la pagina di login predefinita. Assicurati di aver configurato una pagina di login alternativa. Altrimenti non sarai in grado di accedere.

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
it: Attenuazione attacco forza bruta e impostazioni di autenticazione dell'utente

en: Disable the default login error message
it: Disattivare il messaggio di errore di login predefinito

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
it: Non rivelare nomi utente ed e-mail inesistenti nel messaggio di tentativo di accesso fallito

en: Deny authentication through wp-login.php
it: Negare l'autenticazione attraverso wp-login.php

en: Invalid cookies cleared
it: Cookie non validi eliminati
